Po cestě vedoucí do Národní přírodní rezervace Lagodechi narazíte mezi mnoha penziony také na „Kiwi House“. V poslední době se tato oblast díky činnosti obce Lagodechi velmi rozvíjí a navštěvuje ji čím dál více turistů. Majitelka „Kiwi House“ se jmenuje Marina. Její cesta k vlastnímu podnikání byla však velmi dlouhá a až tento rok se její plány uskutečnily díky grantu z Evropské unie a podpoře České rozvojové agentury v rámci projektu CARE na rozvoj venkova v Lagodechi. Nyní je Marina vzorem pro mnohé aktivní ženy v tomto regionu.

 

Marina je úspěšná podnikatelka žijící ve městě Lagodechi ve východní Gruzii. Společně se svojí dcerou řídí svůj malý penzion a snaží se vytvořit příjemné prostředí pro hosty. Penzion se díky blízkosti unikátní přírodní rezervace nachází ve velmi atraktivní turistické oblasti a má také výbornou propagaci na několika internetových portálech.

Marinina cesta k úspěchu však byla náročná. Vše začalo v roce 2007 dvěma malými pokoji. Marina se řadí mezi osoby se zvláštními potřebami a po smrti svého muže zůstala sama se dvěma malými dětmi a velmi nízkým příjmem. I proto se rozhodla zariskovat a začala podnikat. První dva roky po smrti mého manžela jsem byla v depresi. Ale pak jsem si řekla, že musím žít dál a podporovat své děti. Začala jsem renovovat dva pokoje v mém domě, abych je mohla nabízet turistům. V té době to byl riskantní krok, protože oblast ještě nebyla tak vyhledávaná. Ale jak vidíte, počet turistů stále roste.“

Penzion začal prosperovat a návštěvníci požadovali stále kvalitnější služby. Marina tedy začala přemýšlet, jak svůj penzion vylepšit a také jak zvýšit svůj příjem. Přestavěla další nové oddělené pokoje, ale k tomu, aby je mohla kompletně vybavit (klimatizací, televizemi a postelemi), jí už nestačily prostředky.

A tehdy se Marina od kamarádky dozvěděla o grantovém programu CARE v rámci projektu zaměřeného na rozvoj venkova v Lagodechi a podpořeného EU. Zpočátku váhala, ale nakonec se rozhodla to zkusit. „Nejprve se mi moc nechtělo, ale nakonec jsem tomu dala šanci. Bylo mi řečeno, že je třeba mít nějaký základ pro podnikání, což jsem měla. Tak jsem vyplnila žádost a získala peníze.“

Marina se společně se svojí dcerou účastnila školení zaměřeného na sestavení kvalitního podnikatelského plánu. „Měli jsme pětidenní školení ohledně rozpočtování a tvorby návrhů. S mojí dcerou jsme si říkaly, že i když nevyhrajeme, bude to pro nás velmi užitečná zkušenost. To pro mě byla velká motivace,“ vzpomíná na celý proces.

Díky podpoře České rozvojové agentury, podpoře dárců CARE Česká republika a CARE Rakousko tedy Marina dostala nové vybavení pro svůj penzion: jídelní stoly a židle, příbory, myčku na nádobí, televize, klimatizaci a vybavení do pokojů. Nyní její pokoje splňují povinné standardy a jsou připraveny k ubytovávání turistů během sezóny. Marině se tak zvýší příjem a na stále rostoucím trhu se stane konkurenceschopnější.

 

Ale Marinin úspěch nepřináší ovoce jen jí, nýbrž celé místní komunitě. Marina je toho názoru, že podpora podobných projektů v okolí je zásadní, neboť to vede k celkovému rozvoji Lagodechi. „Nejde jen o mě. V mém penzionu je zaměstnáno několik dalších lidí: paní na úklid, kuchařka, řidič, zahradník. Kdyby více lidí získalo takovou podporu, tak si představte, jak se budeme rozvíjet. Čím širší bude infrastruktura, tím více lidí získá pracovní příležitosti. To vše pomáhá celé oblasti.“ Marina také do budoucna plánuje založit poblíž penzionu ovocnou zahrádku, kde chce zaměstnat další lidi.

Důležité je, že se Marina stala vzorem pro další ženy v Lagodechi. „Cítím, že jsem se pro mnohé lidi stala vzorem. Ptají se mě na můj projekt a moji práci. Moje rada zní: hledejte příležitosti, buďte aktivní a vše je možné.“

Projekt je zacílen na posilování existujících modelů rozvoje venkova v Gruzii.

© Gruzie/CARE