Mariam v sametových šatech a červenou kefíjí, sedí vedle jediné skříně v svém malinkatém pokoji, kde žije spolu se svými čtyřmi dětmi. Vzpomíná si na hororové zážitky, které prožila od momentu, kdy před osmi lety vypukla v Sýrii válka.

„Dva měsíce před tím, než vypukla válka, měl můj manžel infarkt a zemřel. Byla jsem v pokročilém stadiu těhotenství a porodila jsem syna Mahmouda přesně v tom čase, kdy celý konflikt začal. Dnes je mu osm let, je stejně starý jako válka.“ Mariam zůstala na všechno sama no i přesto se snažila udělat všechno pro to, aby se svými čtyřmi dětmi válku prožila. Protože rodina neměla žádné peníze, Miriam začala pracovat na farmě. Stala se z ní samoživitelka a chlebodárkyně pro své děti.

„Když bylo Mahmoudovi pět měsíců, začala jsme ho brát s sebou na pole. Protože hodně plakal, bála jsem se, že mně majitel farmy vyhodí.“ Mariam si vzpomíná, že musela vybrat svou nejstarší dceru ze školy, aby se mohla starat o svého malého bratra, když ona pracovala na poli. „Bylo to pro mě velice těžké, ale neměla jsem na vybranou. Zabalila jsem ho do deky a nechala ho s mojí dcerou. Když plakal, rychle jsme ho nakojila. Modlila jsem se, aby mne majitel farmy neviděl.“ Mariam žila v neustálém strachu z toho, že bude propuštěna a tím její rodina ztratí jediný zdroj příjmu.

„Jak jinak bychom prožili? Já umím strpět hlad, ale moje děti ne“, říká. Dnes její nejstarší dcera pracuje spolu s ní na farmě, aby pomohla zabezpečit rodinu. Po té, co byla škola Mariaminých dětí zbombardována, jsou teď doma všichni. „Jsem z toho opravdu moc smutná. Můj starší syn neumí ani číst ani psát. Když vidí na cestě značku, ptá se své starší sestry, co je na ní napsáno“, prví Mariam. „Každý má právo na šťastné dětství, je to důležité pro jeho budoucnost. Jsem smutná z toho, že já to svým dětem nejsem schopna dát.“

Mariamina práce na farmě je těžká. Denně si vydělá asi pět korun, což nestačí na to, aby ona a její děti prožili. Když slyšela o pomoci CARE pro vdovy jako součást mezinárodní pomoci Sýrii (Syria Resilience Consortium), ihned se o ní ucházela „Když jsme dostali ovce, byli jsme nesmírně šťastny. Do té doby jsme neměli nic. Znamenalo to pro nás skutečně hodně. Jedna z ovcí dokonce čekala mládě,“ říká Mariam.

Dnes Mariam nemusí kupovat mléko odjinud. Ovce poskytují dostatek mléka pro ní a její děti. Na jaře Mariam plánuje ovce ostřihat a z vlny udělat polštáře a matrace. Když je prodá, pomůže ji to vydělat si nějaké peníze navíc.

„Mojí jedinou naději pro budoucnost je to, že doufám v lepší život mích dětí. Doufám, že budeme žít někde, kde se nebudeme muset tlačit v jednom malém pokoji. Víc než cokoli jiné si přeji, aby moje děti mohli znova začít chodit do školy a žít život, který si zaslouží.“

Přes naší pomoc uprchlíkům před válkou nebo DMS CARE 90 na 87 777 můžete s CARE pomoct syrským ženám a vdovám i Vy. Více o podpoře ZDE.

FOTO © Abdullah Hammam/Syria Resilience Consortium