Země v jižní Africe byly zasaženy tím, co je možná nejsmrtelnější cyklon vůbec zaznamenaný v regionu. Cyklon Idai způsobil nejméně 150 úmrtí a postihl více než 1,5 milionu lidí. Úředníci očekávají, že počet obětí vzroste. Mozambický prezident Filipe Nyusi v pondělí uvedl, že podle několika zpráv v médiích by mohlo jít o více než 1 000 úmrtí. Cyklón zasáhl Mozambik nejprve ve čtvrtek večer, město Beira a jeho okolní vesnice dostaly nejtěžší úder. Pokračoval odtud do Zimbabwe a Malawi. Existuje trvalé riziko, že počet obětí vzroste v důsledku záplav v regionu postiženém cyklonem, přičemž se očekává, že srážky budou pokračovat.

„Silnice do oblastí zasažených cyklonem byly zcela zablokovány padlými stromy a sutinami. Infrastruktura byla zcela zničena, říká Marc Nosbach, ředitel CARE v Mosambiku. „Počáteční zprávy ukazují významné škody na domech a budovách, včetně zdravotnických zařízení a škol. Od čtvrtečních dešťů je kompletní výpadek proudu. Telefonická a internetová komunikace jsou zničeny.“

CARE spolupracuje s dalšími organizacemi a místními orgány v Mosambiku s cílem minimalizovat dopad cyklónu na zemědělskou podporu poskytováním osiva a hospodářských zvířat. Organizace budou také poskytovat tablety na čištění vody, hygienické potřeby, kanystry a mýdlo, nouzové latríny a hygienické opatření, aby se zabránilo kontaminaci vody a chorobám přenášeným vodou.

CARE klade ve všech svých programech zvláštní důraz na ženy a dívky, které jsou obvykle nejhůře postiženy katastrofami a které často upřednostňují potřeby svých rodin před sebou. Vzhledem k tomu, že se očekává, že se dopad cyklónu zhorší, a aby organizace poskytující pomoc, včetně organizace CARE, pomohly účinněji pomáhat více lidem a oslovily nejzranitelnější osoby, je zapotřebí nejméně 16 920 000 USD, aby mohla být postiženým poskytnuta potřebná podpora komunit.

© Josh Estey/CARE