Na mezinárodní den humanitárních pracovníků, David Bisimwa, humanitární koordinátor pro CARE International Demokratická republika Kongo, píše o situacích, v nichž hlavní roli hraje smrtící virus – ebola

EPIDEMIE

„V současnosti svírá ebola moji domovskou zemi: Demokratickou republiku Kongo (DRC). Téměř 20 let jsem humanitární pracovník, jak v DRC, tak v zámořských zemích a nikdy jsem neviděl něco tak děsivého, jako je současná epidemie eboly.

Ebola je strašlivý způsob smrti: během několika dní od kontaktu s virem se symptomy, které jsou běžné pro chřipku, změní ve vnitřní i vnější krvácení, a do dvou týdnů nakažení umírají.

Vir je mimořádně nakažlivý a jakýkoliv fyzický kontakt s nakaženým nebo jejich tělními tekutinami vede k jisté nákaze. Krutá je taktéž nemoc v tom, že vaše péče o nakažené blízké pravděpodobně povede k vaší smrti. Matky nemohou sedět vedle svých dětí a manželky nemohou držet ruku svému umírajícímu manželovi. Ženy a dívky vystupující v tradiční roli pečovatelek, jsou ty, které trpí nejvíce.

Od začátku epidemie CARE International poskytuje vodu a hygienické zázemí ve zdravotnických zařízeních. Poskytuje  také například ochranné bílé obleky a masky, které můžete vidět nosit zdravotníky ve zprávách.“

Lékař přenášející čtyřměsíčního kojence podezřelého z nákazy ebolou. © John Wessels/AFP/Getty Image

KRIZE KOMUNIKACE

„Je to stejně tak krize komunikace jako zdravotní krize. Lidé umírají kvůli dezinformacím a fámám. Již 1 892 lidí zemřelo a více než 2 830 případů bylo nahlášeno. Je šokující, že mnoho lidí nevěří, že tato nemoc vůbec existuje. Někteří zase věří, že ebola existuje, ale myslí si, že je šířena humanitárními pracovníky. To je pochopitelné, když vidí bíle oblečené zdravotníky, kteří přijíždějí do jejich obce zhruba ve stejnou dobu, kdy nakažení lidé začínají umírat.

Mezitím, co zdravotnický tým závodí s časem, aby smrtící virus zadržel v izolačních jednotkách napříč zemí, můj tým pracuje na šíření životně důležitých informací do komunit, kde je největší riziko nákazy. Moje práce je tento proces koordinovat a je to práce obtížná. Pracujeme s lídry komunit, církevními a civilními spolky, které nám už věří.

Také používáme veřejné rádio, brožurky a letáky – v podstatě jakýkoliv způsob, jak dostat důležité informace k lidem. Učíme lidi, jak zabránit šíření eboly – klíčové je pravidelné mytí rukou. Také lidi vedeme k rozpoznání počátečních symptomů: horečka, slabost, těžká bolest hlavy, zvracení a průjem. Je nezbytné, aby se lidé nesnažili starat o nemocné sami. Zvlášť těžké je smířit se s touto informací pro matky, které mají nemocné děti.

Šance na přežití je nízká, nicméně s brzkým zjištěním a správnou péčí, je to možné. Potkal jsem lidi, kteří ebolu přežili. Bohužel mohou přeživší čelit určitému stigmatu. Potkal jsem ženu, která ebolu přežila, lidé v její vesnici ale nevěřili, že je plně uzdravená. Můj tým tvrdě pracuje ve vzdělávání postižených komunit a zajišťuje, aby přeživší byli plně přijímáni zpět, namísto toho, aby se jich v komunitě báli.“

Nadej Msika, přeživší eboly. © Mahmoud Shabeec/CARE

PRÁCE S VÁLEČNÝM KONFLIKTEM ZA ZÁDY

„Jedna z největších výzev, které může čelit humanitární pracovník v DRC, je reagovat na epidemii eboly v zemi, kterou sužuje válečný konflikt. Na humanitární pracovníky, kteří bojují proti ebole, už několikrát zaútočili ozbrojené skupiny a někteří byli zabiti.

Organizace CARE dlouhodobě působí v oblastech zasažených epidemií eboly. To nám pomáhá získat důvěru lidí. Nicméně pravidelně zkoumáme náš bezpečnostní plán, abychom zjistili, zda zasažené oblasti nejsou velkým rizikem pro tým. Utrpení je v DRC velké, pociťuji to i sám na sobě jako občan Konga. Humanitární pracovníci pracují někdy i 16 až 20 hodin denně. Někteří z mých kolegů ztratili své sourozence a blízké v boji proti ebole.

Humanitární práce je těžká a pracovníků je stále nedostatek. Potřebujeme jich více, abychom se včas dostali k dalším komunitám a pomohli jim zastavit šíření nemoci. Snažíme se o to, aby se naše informace šířily rychleji než Ebola.

Zemi kromě epidemie eboly DRC sužuje dlouhodobý a krvavý válečný konflikt. © Reuters